Преди 92 години във във в. „Красногор” (Пашмакли) от 10 март 1933 г. под заглавие „Голям дар” е публикувана дописка, в която е публикувано писмо на д-р Никола Чилов, живущ София, адресирано до основното училище в родното му село Карлуково (днес с. Славейно, Смолянско). В писмото пише:
„Научих, че при прогимназията сте организирали безплатна трапезария за бедни ученици – идея похвална, за която поздравявам директора и колегите му. За да улесня малко задачата на инициаторите, позволих си да изпратя днес на ваш адрес с пощ. запис лв. 5000, която сума да се употреби за издръжка на трапезарията”.
Комитетът на трапезарията е отговорил:
„Уважаеми благодетелю, Вие с този жест за втори път запълвате една съществена нужда, която болезнено се чувства днес навсякъде. На нас и на подрастващите поколения оставяте един жизнен помен до веки. Ликът Ви е в сърцата на бедните дечица”
Статия: Голям дар. // Красногор (Пашмакли), № 7, II, 10 март 1933, с. 2.
Снимка: Д-р Никола Чилов в работния си кабинет – у дома. // Д-р Никола Чилов - личност и дело / Ред. Анастас Примовски . – София, с. 15.
Преди 53 години във вестник „Родопски устрем” от 7 март 1972 г. има публикувана статия за нов почивен дом в Пампорово, намиращ се недалеч от хотел „Панорама”. Неговото функциониране започва от 1 февр., но само за работниците от стройрайоните в Пловдив и Смолян. Почивният дом не се вижда от централния път, а е скрит сред красотата на природата.
В статията пише още:
„Почивната станция е на 3 етажа. В 35-те стаи тя може да приема от 80 до 100 души на смяна. Към всяка стая има баня, гардероб, изход към балкона. От обширните тераси се открива чуден изглед към планината. Сега почивният дом е все още в процес на обзавеждане и оборудване. Скоро ще бъдат готови и механата, 3-те фоайета, телевизионната зала със 140 места, медицински пункт.
Столовата със 100 места вече работи. На разположение на почиващите са 100 чифта ски и 20 шейни, а в бъдеще ще имат възможност да поиграят шах, тенис на маса, да прегледат текущата преса и др. А когато се назначи културно-масовик, ще се предприемат екскурзии до Смолян, Смолянски езера, Чудните мостове.
Управителят на почивния дом - Васил Сиреняков ни запозна и с това, което предстои да се извърши – мястото пред станцията ще се разхубави и раззелени. Ще бъде построен басейн, ще изникнат беседки, ще зашуртят шадраванчета с вода, градинката с пейки ще приканва за отмора под сенките на дълголетните борове.”
Статия: ГРИВНЕВ, Георги. Нов почивен дом. // Родопски устрем (Смолян), № 28, 7 март 1972.
Снимка: Димчо Григоров