В сп. „Родопски преглед” № 10 от м. декември 1931 г. в дописката „Новини от Чепеларе” пише:
„На 4 того в деня на Християнизирането, след отпуск на черква, в салона на читалище „Родопска искра”, по инициативата на учителството, се устрои утро с сказка от учителя Д. Софкаров на тема „Възпитанието на младежта, съгласно учението на християнската православна църква”. При препълнен салон, последната беше много добре изнесена. След сказката, се изпяха и няколко духовни песнички от ученическия хор на учителката по музика г-ца Банкова. По същия случай от сцената се казаха и стихотворения от някои ученици.
След свършването на горната програма, се състоя традиционната учителско-родителска среща, в която се размениха мисли по успеха и поведението на учениците”.
Статия: Родопски преглед, № 10, дек. 1931, с. 248.
Снимка: Чепелареи околните селища през ХХ век = Chepelare in the twentieth century : история, етнография, култура / Състав. Зоица Начева ; Фотогр. Крум Савов . - Смолян : Принта КОМ, 2020, с. 219.
Преди 59 години във вестник „Родопски устрем” (Смолян) от 31 дек. 1965 г. има публикувана статия за строителството на телевизионните кули на Снежанка, Кайнадина и Бучовица. В статията пише:
„Само преди няколко месеца Окръжният комитет на БКП и Изпълкомът от ОНС решиха да се започне строителството на телевизионните ретранслаторни станции и се осигурят телевизионни предавания за голяма част от населението на Смолянски окръг, особено за градовете Мадан, Рудозем, Чепеларе, Смолян и др.
Строителството на телевизионните станции е вече към своя край. В скоро време се очаква да се доставят някои вносни машини и в началото на 1966 година да започне излъчването на програми на телевизията.
Наред със строителството на ретранслаторните станции, Окръжното търговско предприятие е взело вече мерки за доставката на необходимите телевизори за трудещите се.
Голямо е оживлението пред Новата година. Това оживление се поражда и от новината за предстоящото пускане в експлоатация на ретранслационните станции на Снежанка, Кайнадина и Бучовица. В скоро време по екраните на телевизорите ще се появят програмите на Българска телевизия, които ще носят на зрителите радост, знания, култура и просвета.”
Статия и снимка:Георгиев, Ив. През новата година – телевизионни предавания. // Родопски устрем (Смолян), № 148, 31 дек. 1965.